ifm electronic

3D-Kamera ifm electronic O3X101 - O3XIOOKG/E1/GM/S/60/0,2M

Artikelnummer: 104768
EAN: 4250738115163
  • 3D-Kamera
  • Räckvidd: 0,05–3 m
  • Öppningsvinkel: 60° x 45°
  • Upplösning: 224 x 172 px
  • Ljustyp: Infrarött ljus
  • Laserklass 1
  • Bildsensor: PMD 3D ToF-chip
  • Gränssnitt: Ethernet
  • Parametrering via PC med ifm Vision Assistant eller XML-RPC
  • Överföringsstandard: 10Base-T/100Base-TX
  • Kapslingsklass: III
  • Driftspänning: 20,4–28,8 V DC
  • Kapslingsklass: IP50
  • Anslutning: PVC-kabel 0,2 m; 1 x RJ45-kontakt
Logga in och skriv en recension
4 395,60 kr
plus moms plus frakt
Leverans nästkommande arbetsdag
Passande tillbehör
Montagevinkel ifm electronic E3X102 - Mounting Set O3X Rear
Montagevinkel för O3X-serien från ifm electronic, Mått: 46 x 102 x 2 mm, Material: Aluminium, Försänkta skruvar: 3 x (M3 x 6) i rostfritt stål ingår i förpackningen
Artikelnummer: 104770
153,36 kr
plus moms plus frakt
i lager
Leverans nästkommande arbetsdag
Monteringsplatta ifm electronic E3X101 - Mounting Set O3X Front
Monteringsplatta för O3X-serien från ifm electronic, Mått: 46 x 102 x 2 mm, Material: Aluminium, Försänkta skruvar: 3 x (M3 x 6) i rostfritt stål ingår i förpackningen
Artikelnummer: 104769
150,12 kr
plus moms plus frakt
i lager
Leverans nästkommande arbetsdag

Teknisk information
Allmänna data

3D-Sensor

0,05–3 m
Infrarött ljus
850 nm
Laser klass 1
62° x 45°
224 x 172 px

Elektriska data

20,4...28,8 V DC (EN 61131-2)

Mekaniska data

80 mm
43,5 mm
21 mm
238,5 g

Omgivningsförhållanden

-10 °C
40 °C
IP50
III

Mer information

10Base-T/100Base-TX
Ethernet
DIN EN 60068-2-27
DIN EN 60068-2-6
DIN EN 61000-6-3
DIN EN 60068-2-64
DIN EN 61000-6-2

Klassificering

90314990

Produktbeskrivning
3D-Kamera ifm electronic O3X101 - O3XIOOKG/E1/GM/S/60/0,2M
3D-kameran O3X0101 från ifm electronic är baserad på Time-of-Flight (ToF) teknologi från pmd och mäter punktvis avståndet mellan sensorn och närmaste objekt med hjälp av tidsdifferensberäkning. Den höga upplösningen ligger på 224 x 172 pixlar och kameran täcker ett mätområde på 0,05 till 3 m med hjälp av infrarött ljus (laser klass 1).

Med sin stora öppningsvinkel på 60° x 45° och en räckvidd på upp till 3 m är 3D-kameran i O3X-serien idealisk för applikationer inom lager och materialhantering, förpackningsindustri, transportlogistik, robotik samt utrymmes- och personövervakning.

3D-kameran O3X0101 ansluts enkelt till en dator med hjälp av den integrerade RJ45-kontakten vilket möjliggör parameterisering via ifm Vision Assistant eller XML-RPC.
Kundrecensioner
0 Recensioner
0 Recensioner
0 Recensioner
0 Recensioner
0 Recensioner